tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Castrol testuje olej motocyklowy Power 1 w ekstremalnych warunkach dzięki robotom
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
belka castrol

Castrol testuje olej motocyklowy Power 1 w ekstremalnych warunkach dzięki robotom

Żaden człowiek nie byłby w stanie wytrzymać tak ekstremalnych testów, jakie przeprowadzają producenci olejów motocyklowych. Castrol skonstruował więc specjalnego robota, który dokonuje niemożliwego.

Wyobrażacie sobie kierowcę testowego, który byłby w stanie pokonać ponad 24 tysięcy okrążeń toru wyścigowego bez przerwy? Ktoś taki oczywiście nie istnieje, dlatego producent oleju, który chciałby sprawdzić możliwości swoich produktów, musiałby zaangażować do testów całą armię ludzi. To oznaczałoby niewyobrażalne koszty, a i tak nie zapewniłoby powtarzalności pomiarów.

Dlatego producenci sięgają po inne rozwiązania - roboty. Castrol skonstruował urządzenie, które symuluje jazdę kierowcy motocykla. Robota można dowolnie programować, tak by jego działanie odpowiadało różnym stylom jazdy i warunkom drogowym. Co ważne - zastosowanie robota umożliwia stuprocentową powtarzalność warunków za każdym razem. Dzięki temu można bardzo dokładnie sprawdzić jak olej będzie się zachowywał w czasie eksploatacji.

Jednym z testów, przeprowadzonych przez Castrola, była symulacja przejazdu po torze Brands Hatch, na dystansie - uwaga - 48 tysięcy km! Oznacza to, że w ściśle kontrolowanych warunkach, robot przejechał 24 tysiące okrążeń. Do testu wykorzystano silnik 600 cm3, który zalano olejem Castrol Power1 Racing. Inżynierowie postanowili wyjść daleko poza standardowy reżim serwisowy - zdecydowano, że olej będzie wymieniany co 12 000 km.

Po zakończeniu morderczego testu silnik rozmontowano na części, zmierzono i sprawdzono każdy jego detal. Okazało się, że jednostka napędowa nie wykazała ponadstandardowego zużycia, co było dość zaskakujące po tak wyczerpującym teście.

Dobór odpowiedniego oleju do motocykla jest sprawą kluczową - większość jednośladów ma zamknięty układ silnik-skrzynia biegów-sprzęgło. Olej pracuje tam w niezwykle trudnych warunkach. Jakiekolwiek niedostatki jakościowe środka smarnego mogą wywołać katastrofalne skutki dla motocykla.

Więcej o olejach i innych produktach Castrol znajdziesz na https://www.castrol.com/pl_pl/poland/home/motorcycle-oil-and-fluids.html

na górę