tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kosmiczna technologia Castrol. Smar Braycote na pokładzie lądownika marsjańskiego
belka castrol

Kosmiczna technologia Castrol. Smar Braycote na pokładzie lądownika marsjańskiego

Lądownik InSight, który w maju został wysłany z misją na Marsa, korzysta z najnowocześniejszej technologii Castrol. Specjalna formuła smaru Braycote znalazła zastosowanie w smarowaniu instrumentów naukowych.

O tym, że oleje Castrol to kosmos od dawna mówi wielu motocyklistów. To zdanie okazuje się być bliżej prawdy, niż można się spodziewać. Specjalnie opracowany smar Braycote znalazł się na lądowniku kosmicznym InSight, wysłanym przez NASA na Marsa.

Lądownik InSight wziął swoją nazwę od skrótu Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (Eksploracja Wnętrza za pomocą Badań Sejsmicznych, Geodezji i Transportu Ciepła). Jego zadaniem będzie pierwsze w historii gruntowne zbadanie Marsa głęboko po jego powierzchnią.

InSight wyląduje na płaskiej równinie Elysium Planitia, a następnie przez dwa lata prowadzić będzie badania geofizyczne nad procesami, które ukształtowały skaliste planety wewnętrznego układu słonecznego. Zestaw wrażliwych przyrządów naukowych na pokładzie Insight będzie zagłębiał się pod powierzchnię Czerwonej Planety, próbując zmierzyć dawane przez nią "znaki życia" - jej puls (drgania sejsmiczne), temperaturę (rozkład ciepła) i inne ważne wskaźniki.

Specjalnie opracowany dla lądownika smar Castrol Braycote otrzymał zadanie smarowania najważniejszych układów mechanicznych stosowanych w urządzeniach pomiarowych, w tym ich sejsmometru SEIS i próbnika do pomiaru strumienia ciepła HP3. Pierwsza formuła Castrol Braycote została opracowana dla NASA niemal na początku programu kosmicznego w latach 60.
Smar Braycote 601 FE są używane przez NASA w łaziku będącym mobilnym laboratorium Mars Curiosity oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej..

Poza pracą w ekstremalnych temperaturach, Braycote opracowano z myślą o redukcji odparowania smaru, co oznacza, że ​​przyrządy mogą pracować na optymalnym poziomie także w ekstremalnie wysokich temperaturach lub w próżni. W warunkach ziemskich formuła Braycote sprawdza się w procesach wykorzystujących pracę w próżni, niebezpieczne chemikalia lub ekstremalne środowisko. Wykorzystują tę technologię producenci półprzewodników i mikroprocesorów, elektroniki, wyświetlaczy i dysków twardych.

Więcej informacji na temat zastosowania technologii Castrol w projektach kosmicznych znajdziesz tutaj:
https://www.bp.com/en/global/corporate/bp-magazine/innovations/castrol-satisfying-curiosity.html

 

na górę